Dziel się Uśmiechem

6 edycja programu edukacyjnego

„Dziel się Uśmiechem” (DSU)

Podstawowe informacje na temat programu:

Organizatorzy

Polski Czerwony Krzyż (PCK) wspólnie z firmą Mars Polska, producentem bezcukrowych gum do żucia Orbit®

Partnerzy akcji

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS), Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD), Biedronka

Daty

  • 8 października 2018 r. – rozpoczęcie programu
  • 21 czerwca 2019 r. – zakończenie programu

O programie

Program „Dziel się Uśmiechem” realizowany jest po raz szósty od 2013 r. Do tej pory w lekcjach edukacyjnych wzięło udział 450 000 dzieci, a w przeglądach stomatologicznych 46 000. W tym roku w odnowionej formule program obejmie swoim zasięgiem szkoły w całej Polsce, a w zajęciach edukacyjnych uczestniczyć będzie 100 000 dzieci.

Korzystając z doświadczenia zgromadzonego w ramach Klub Wiewiórki, wolontariusze PCK i nauczyciele będą prowadzić lekcje, podczas których, dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o swoje zęby.

Każde dziecko, które weźmie udział w akcji otrzyma bezpłatny zestaw do pielęgnacji zębów, składający się ze szczoteczki, pasty oraz bezcukrowej gumy do żucia. Uczniowie otrzymają również zeszyty edukacyjne.

Program jest finansowany przez producenta gumy Orbit®, który przekaże 1% przychodu ze sprzedaży gum w okresie 1 września – 31 października br. na realizację akcji „Dziel się Uśmiechem”.

Cel programu

Celem programu jest budowanie świadomości prozdrowotnej wśród najmłodszych i zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce. Poprzez realizację programu chcemy realnie wpłynąć na zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce. Jak wynika z raportu  Ipsos, przygotowanego na zlecenie marki Orbit®, próchnica dotyczy aż 72% dzieci w wieku szkolnym. W największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76%.

Patroni honorowi:

  1. Minister Edukacji Narodowej
  2. Rzecznik Praw Dziecka
  3. Krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej
  4. Łódzki konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej
  5. Świętokrzyski konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej
  6. Kujawsko-pomorski konsultant w dziedzinie stomatologii